Aktualności

ilość odwiedzin strony: 616159
2019.03.22
2019.03.22
2019.03.19
 
Eliminacje gminne odbędą się 29 marca o godz. 9:00 na dużej sali Domu Strażaka w Szczekocinach, ul. Krakowska 23. Do zobaczenia! 

 
 
 
 
 
2019.03.19
 
 
  
Ze względu na dużą ilość uczestników przenosimy rozpoczęcie konkursu o godzinę wstecz. Ponadto rozdanie nagród konkursu odbędzie się 12 kwietnia (piątek) o godz. 10:00 na "Powitaniu Wiosny". 

 
 
 
 
2019.03.16
2019.03.06
2019.03.06

2 marca w MGOKiS Szczekociny rozegraliśmy trzeci turniej z cyklu GRAND PRIX SZCZEKOCIN W SZACHACH SZYBKICH (P'15) 2019. Na starcie zawodów stanęło siedmiu zawodników i jedna zawodniczka. Każdy szachista rozegrał pięć partii systemem szwajcarskim (kojarzenie komputerowe polegające na dobieraniu w pary zawodników w myśl zasady "mocny zawodnik gra z mocnym a słabszy ze słabszym"). Po zakończeniu rywalizacji klasyfikacja końcowa ukształtowała się następująco:

1. Derek Zbigniew (senior - Szczekociny) - 4,5 pkt
2. Derek Teodor (senior - Szczekociny) - 4,0 pkt
3. Pawleta Mateusz (junior - Szczekociny) - 3,0 pkt
4. Halaba Julia (juniorka - Rokitno) - 3,0 pkt
5. Grabowski Piotr (junior - Rokitno) - 2,0 pkt
6. Gawroński Adam (junior - Szczekociny) - 1,5 pkt
7. Gawroński Grzegorz (junior - Szczekociny) - 1,0 pkt
8. Wojciechowski Sławomir (junior - Bonowice) - 1,0 pkt

Już dziś serdecznie zapraszam na kolejny czwarty już turniej z tego cyklu, który odbędzie się 6 kwietnia w MGOKiS Szczekociny. Do zobaczenia.

Instruktor szachowy

Rafał Pawleta

 
2019.03.02
2019.02.13
W dniu 5.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach odbył się II ZIMOWY TURNIEJ SZACHOWY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z GMINY SZCZEKOCINY. Impreza zgromadziła na starcie 25 szachistów z trzech placówek oświatowych naszej gminy (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie oraz Zespół Szkół Społecznych im. Wespazjana Kochowskiego w Goleniowach). Uczestnicy szachowych zmagań rozegrali ze sobą siedem rund systemem szwajcarskim (kojarzenie komputerowe, w którym specjalny program dobiera w pary zawodników o podobnym poziomie gry) w tempie 15 minut na zawodnika (tzw. szachy szybkie).
 
Turniej stał na wysokim i wyrównanym poziomie, widać wyraźne postępy w grze u naszych młodych szachistów. Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że bezkonkurencyjnym zawodnikiem został...  najmłodszy uczestnik turnieju, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach - Mateusz Pawleta. Nasza nadzieja szachowa po raz kolejny nie zawiodła, wygrywając wszystkie siedem swoich partii! Tym samym Mateusz obronił tytuł mistrza zimowych szachowych zmagań z poprzedniego roku gdy jeszcze reprezentował Przedszkole w Szczekocinach. Świetne zawody rozegrała najlepsza dziewczyna w całej stawce - Julia Halaba (uczennica klasy VII Społecznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie) kończąc rywalizację na drugim stopniu podium. Julka wygrała sześć partii, ulegając jedynie po bardzo emocjonującej grze triumfatorowi turnieju. Ambitna szachistka z Rokitna potwierdziła tym samym, że szachy to sport uniwersalny, w którym płeć nie ma większego znaczenia. W szachach każdy może wygrać z każdym. Tu liczą się przede wszystkim posiadane umiejętności! Na 3. miejscu uplasował się Adam Gawroński (uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach). Adam wygrał pięć partii i dwie przegrał (z Mateuszem i Julką) zdobywając w sumie pięć punktów. Kolejne miejsca w zawodach zajęli: 
4. Wyrwisz Wanesa (klasa VIII SSP Rokitno) - 5 pkt
5. Grabowski Piotr (klasa VII SSP Rokitno) - 5 pkt
6. Witek Patryk (klasa V SSP Rokitno) - 4 pkt
7. Gawroński Grzegorz (klasa IV SP1 Szczekociny) - 4 pkt
8. Garczyński Olivier (klasa VII SP1 Szczekociny) - 4 pkt
9. Pasek Dawid (klasa VII SSP Rokitno) - 4 pkt
10. Fabjański Szymon (klasa VII - SSP Rokitno) - 4 pkt
W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydowała punktacja pomocnicza (tzw. wartościowanie Buchholz - liczba punktów którą zdobyli wszyscy zawodnicy z jakimi grał dany szachista).
 
W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego aby impreza jaką zainaugurowaliśmy rok temu miała swoją kontynuację w roku obecnym. Zimowy Turniej Szachowy na pewno nie mógłby się odbyć gdyby nie przychylność dyrektora MGOKiS w Szczekocinach, Pana Przemysława Baranowskiego, który podobnie jak w roku poprzednim ufundował puchary dla najlepszej trójki i medale dla wszystkich uczestników szachowych zmagań. Słowa wdzięczności kieruję również w stronę dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, Pani Elżbiety Drej, która udostępniła salę gry i zorganizowała poczęstunek dla wszystkich szachistów i ich opiekunów. Serdecznie dziękuję również mojemu Koledze, sędziemu rundowemu z Częstochowy -Robertowi Baworowi, który podobnie jak w roku poprzednim pomógł w przeprowadzeniu zawodów i ufundował drobne gadżety dla każdego uczestnika szachowych zmagań. W tym roku w przeprowadzeniu zawodów pomógł również Pan Marek Gradoń, któremu również serdecznie dziękuję. Słowa wdzięczności należą się również Pani Oli Gawrońskiej, która ufundowała nagrody główne (gry planszowe) dla trójki najlepszych szachistów turnieju. Dziękuję również serdecznie Pani Annie Wtorek, która podobnie jak w roku poprzednim wykonała wiele świetnych zdjęć z turnieju.
 
Mam nadzieję, że zimowe szachowe zmagania będą miały również swoją kontynuację w następnych latach i na stałe wpiszą się w kalendarz imprez sportowych dla dzieci i młodzieży naszej gminy. Mam również nadzieję, że impreza ta przyczyni się do rozwoju szachów na naszym terenie. A już dziś serdecznie zapraszam do udziału w II WIOSENNYM TURNIEJU SZACHOWYM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z GMINY SZCZEKOCINY, który odbędzie się w maju tego roku w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie. Do zobaczenia na szachowym szlaku.
 
Instruktor szachowy
Rafał Pawleta
2019.02.13
2 lutego w MGOKiS Szczekociny rozegraliśmy drugi turniej z cyklu GRAND PRIX SZCZEKOCIN W SZACHACH SZYBKICH (P'15) NA ROK 2019. W zawodach wzięło udział sześciu szachistów. Każdy z nich zagrał pięć partii systemem kołowym ("każdy z każdym"). Po zakończeniu turnieju klasyfikacja końcowa kształtowała się następująco:

1. Zbigniew Derek (senior) - 4,5 pkt
2. Mateusz Pawleta (junior) - 3,5 pkt
3. Teodor Derek (senior) - 3,0 pkt
4. Jan Derek - 2,0 pkt
5. Piotr Grabowski - 1,0 pkt
6. Grzegorz Gawroński - 1,0 pkt

Po dwóch rozegranych turniejach klasyfikacja generalna GRAND PRIX wygląda następująco:

1. Zbigniew Derek (senior) - 9,0 pkt
2. Mateusz Pawleta (junior) - 7,5 pkt
3. Adam Gawroński (junior) - 3,5 pkt
4. Teodor Derek (senior) - 3,0 pkt
5. Piotr Grabowski (junior) - 2,5 pkt
6. Grzegorz Gawroński (junior) - 2,0 pkt
7. Jan Derek (senior) - 2,0 pkt
8. Julia Halaba (junior) - 0,5 pkt

Dziękuję wszystkim za dotychczasową grę i już dziś zapraszam na kolejny turniej, który odbędzie się tradycyjnie w MGOKiS Szczekociny 3 marca 2019 roku.

Instruktor szachowy

Rafał Pawleta

Strona 1 z 23  > >>